Microchip Technology PIC16F1575-E/JQ (1 Tube)
4.7 698 ratings
PIC16F1575-E/JQ main image
Model Number
PIC16F1575-E/JQ
Datasheet
PIC16F1575-E/JQ PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Series
PIC® 16F
Speed
32MHz
Connectivity
LINbus, UART/USART
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)