Microchip Technology PIC16F15386-E/PT (1 Tray)
4.9 644 ratings
PIC16F15386-E/PT main image
Model Number
PIC16F15386-E/PT
Datasheet
PIC16F15386-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 48TQFP
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tray
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
44
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 43x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)