Microchip Technology PIC16F15356-E/SO (1 Tube)
4.9 887 ratings
PIC16F15356-E/SO main image
Model Number
PIC16F15356-E/SO
Datasheet
PIC16F15356-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)