Microchip Technology PIC16F15344-E/GZ (1 Tube)
4.9 665 ratings
PIC16F15344-E/GZ main image
Model Number
PIC16F15344-E/GZ
Datasheet
PIC16F15344-E/GZ PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)