Microchip Technology PIC16F1527-E/MR (1 Tube)
4.5 635 ratings
PIC16F1527-E/MR main image
Model Number
PIC16F1527-E/MR
Datasheet
PIC16F1527-E/MR PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
54
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 30x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)