Microchip Technology PIC16F15223-E/P (1 Tube)
4.9 761 ratings
PIC16F15223-E/P main image
Model Number
PIC16F15223-E/P
Datasheet
PIC16F15223-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9/2x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)