Microchip Technology PIC16F1516-E/MV (1 Tube)
4.9 616 ratings
PIC16F1516-E/MV main image
Model Number
PIC16F1516-E/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16F1516-E/MV PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)