Microchip Technology PIC16F1503-E/MG (1 Tube)
4.7 640 ratings
PIC16F1503-E/MG main image
Model Number
PIC16F1503-E/MG
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16F1503-E/MG PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)