Microchip Technology PIC12LF1612-E/MF (1 Tube)
4.9 711 ratings
PIC12LF1612-E/MF main image
Model Number
PIC12LF1612-E/MF
Datasheet
PIC12LF1612-E/MF PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Series
PIC® 12F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Number of I/O
6
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)