Microchip Technology PIC12LF1501-E/MS (1 Tube)
4.9 626 ratings
PIC12LF1501-E/MS main image
Model Number
PIC12LF1501-E/MS
Datasheet
PIC12LF1501-E/MS PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Series
PIC® 12F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
5
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)