Microchip Technology PIC12HV615-E/P (1 Tube)
4.9 698 ratings
PIC12HV615-E/P main image
Model Number
PIC12HV615-E/P
Datasheet
PIC12HV615-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Series
PIC® 12F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
5
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)