Microchip Technology PIC12F609-E/MS (1 Tube)
4.9 704 ratings
PIC12F609-E/MS main image
Model Number
PIC12F609-E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC12F609-E/MS PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 12F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
5
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)