Microchip Technology PIC12F1822T-E/MF (3300 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 838 ratings
PIC12F1822T-E/MF main image
Model Number
PIC12F1822T-E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC12F1822T-E/MF PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 12F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
6
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)