Microchip Technology PIC10F206T-E/OT In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 789 ratings
PIC10F206T-E/OT main image
Model Number
PIC10F206T-E/OT
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC10F206T-E/OT PDF
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
In Stock : 5781
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 10F
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
4MHz
Connectivity
Peripherals
POR, WDT
Number of I/O
3
Program Memory Size
768B (512 x 12)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)