Microchip Technology MXSMLJ40A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 898 ratings
MXSMLJ40A main image
Model Number
MXSMLJ40A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXSMLJ40A PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)