Microchip Technology MXSMLJ11CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 619 ratings
MXSMLJ11CA main image
Model Number
MXSMLJ11CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXSMLJ11CA PDF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)