Microchip Technology MXSMCJ60A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 830 ratings
MXSMCJ60A main image
Model Number
MXSMCJ60A
Datasheet
MXSMCJ60A PDF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)