Microchip Technology MXSMCJ24A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 801 ratings
MXSMCJ24A main image
Model Number
MXSMCJ24A
Datasheet
MXSMCJ24A PDF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)