Microchip Technology MXSMCJ16A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 890 ratings
MXSMCJ16A main image
Model Number
MXSMCJ16A
Datasheet
MXSMCJ16A PDF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)