Microchip Technology MXSMCJ12A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 676 ratings
MXSMCJ12A main image
Model Number
MXSMCJ12A
Datasheet
MXSMCJ12A PDF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)