Microchip Technology MXSMCGLCE64A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 866 ratings
MXSMCGLCE64A main image
Model Number
MXSMCGLCE64A
Datasheet
MXSMCGLCE64A PDF
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)