Microchip Technology MXSMCGLCE40A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 800 ratings
MXSMCGLCE40A main image
Model Number
MXSMCGLCE40A
Datasheet
MXSMCGLCE40A PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)