Microchip Technology MXSMCGLCE100A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 772 ratings
MXSMCGLCE100A main image
Model Number
MXSMCGLCE100A
Datasheet
MXSMCGLCE100A PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)