Microchip Technology MXSMCG85A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 715 ratings
MXSMCG85A main image
Model Number
MXSMCG85A
Datasheet
MXSMCG85A PDF
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)