Microchip Technology MXSMCG45A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 847 ratings
MXSMCG45A main image
Model Number
MXSMCG45A
Datasheet
MXSMCG45A PDF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)