Microchip Technology MXSMCG33A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 885 ratings
MXSMCG33A main image
Model Number
MXSMCG33A
Datasheet
MXSMCG33A PDF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)