Microchip Technology MXSMCG30A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 799 ratings
MXSMCG30A main image
Model Number
MXSMCG30A
Datasheet
MXSMCG30A PDF
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)