Microchip Technology MXSMCG26CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 778 ratings
MXSMCG26CA main image
Model Number
MXSMCG26CA
Datasheet
MXSMCG26CA PDF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMCG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)