Microchip Technology MXSMCG22A Bulk sales (1 piece or more)
5.0 852 ratings
MXSMCG22A main image
Model Number
MXSMCG22A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXSMCG22A PDF
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMCG
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)