Microchip Technology MXSMCG170CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
MXSMCG170CA main image
Model Number
MXSMCG170CA
Datasheet
MXSMCG170CA PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)