Microchip Technology MXSMCG100CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 665 ratings
MXSMCG100CA main image
Model Number
MXSMCG100CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXSMCG100CA PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMCG
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)