Microchip Technology MXSMBJ90A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 633 ratings
MXSMBJ90A main image
Model Number
MXSMBJ90A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXSMBJ90A PDF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBJ
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)