Microchip Technology MXRT100KP54A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 820 ratings
MXRT100KP54A main image
Model Number
MXRT100KP54A
Datasheet
MXRT100KP54A PDF
Description
TVS DIODE 54VWM 106VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
106V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)