Microchip Technology MXRT100KP43A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 875 ratings
MXRT100KP43A main image
Model Number
MXRT100KP43A
Datasheet
MXRT100KP43A PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 84.5VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
84.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)