Microchip Technology MXRT100KP400CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 888 ratings
MXRT100KP400CA main image
Model Number
MXRT100KP400CA
Datasheet
MXRT100KP400CA PDF
Description
TVS DIODE 400VWM 787VC CASE 5A
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
400V
Voltage - Breakdown (Min)
444V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
787V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)