Microchip Technology MXRT100KP350A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
MXRT100KP350A main image
Model Number
MXRT100KP350A
Datasheet
MXRT100KP350A PDF
Description
TVS DIODE 350VWM 690VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Voltage - Breakdown (Min)
389V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
690V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)