Microchip Technology MXRT100KP300A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 700 ratings
MXRT100KP300A main image
Model Number
MXRT100KP300A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXRT100KP300A PDF
Description
TVS DIODE 300VWM 590VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Voltage - Breakdown (Min)
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
590V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)