Microchip Technology MXRT100KP260A Bulk sales (1 piece or more)
4.5 607 ratings
MXRT100KP260A main image
Model Number
MXRT100KP260A
Datasheet
MXRT100KP260A PDF
Description
TVS DIODE 260VWM 512VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
260V
Voltage - Breakdown (Min)
289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
512V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)