Microchip Technology MXRT100KP130CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 853 ratings
MXRT100KP130CAE3 main image
Model Number
MXRT100KP130CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXRT100KP130CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 130VWM 254VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
254V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)