Microchip Technology MXLSMLJ8.5A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 893 ratings
MXLSMLJ8.5A main image
Model Number
MXLSMLJ8.5A
Datasheet
MXLSMLJ8.5A PDF
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)