Microchip Technology MXLSMLJ6.5A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 662 ratings
MXLSMLJ6.5A main image
Model Number
MXLSMLJ6.5A
Datasheet
MXLSMLJ6.5A PDF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)