Microchip Technology MXLSMLJ170CA Bulk sales (1 piece or more)
4.5 698 ratings
MXLSMLJ170CA main image
Model Number
MXLSMLJ170CA
Datasheet
MXLSMLJ170CA PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)