Microchip Technology MXLSMLG90CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 867 ratings
MXLSMLG90CAE3 main image
Model Number
MXLSMLG90CAE3
Datasheet
MXLSMLG90CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMLG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)