Microchip Technology MXLSMLG60A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 802 ratings
MXLSMLG60A main image
Model Number
MXLSMLG60A
Datasheet
MXLSMLG60A PDF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMLG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)