Microchip Technology MXLSMLG58AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 659 ratings
MXLSMLG58AE3 main image
Model Number
MXLSMLG58AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXLSMLG58AE3 PDF
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMLG
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)