Microchip Technology MXLSMLG36CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 862 ratings
MXLSMLG36CAE3 main image
Model Number
MXLSMLG36CAE3
Datasheet
MXLSMLG36CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMLG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)