Microchip Technology MXLSMLG170AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 657 ratings
MXLSMLG170AE3 main image
Model Number
MXLSMLG170AE3
Datasheet
MXLSMLG170AE3 PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMLG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)