Microchip Technology MXLSMBJ60CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 708 ratings
MXLSMBJ60CAE3 main image
Model Number
MXLSMBJ60CAE3
Datasheet
MXLSMBJ60CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMBJ
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)