Microchip Technology MXLSMBJ48CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 801 ratings
MXLSMBJ48CAE3 main image
Model Number
MXLSMBJ48CAE3
Datasheet
MXLSMBJ48CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBJ
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.7A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)