Microchip Technology MXLSMBJ18CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 899 ratings
MXLSMBJ18CAE3 main image
Model Number
MXLSMBJ18CAE3
Datasheet
MXLSMBJ18CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBJ
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)